Barlinek jest Polską firmą, która zaczęła się rozwijać już na przełomie XIX wieku. Historia tego miejsca jest ciekawa. Do końca drugiej wojny światowej w mieście działał tartak, który został połączony ze stolarnią i wytwórnią mebli. Istniało w tym czasie także parę innych tartaków, a zaraz po wojnie połączono je w przedsiębiorstwo – zostały nazwane Zakłady Drzewne Lasów Państwowych w Barlinku.
Jednym z początkowych etapów produkcji było przecieranie na tarcicę surowca iglastego i liściastego. Wielkość przetarcia wynosiła 100 m3 dziennie. Meble były produkowane dla instytucji, szkół oraz płotki przeciwśnieżne i cyrkle do mierzenia ziemi.
W kolejnych latach zwiększono asortyment produkcji o krzesła, stolarkę otworową oraz galanterię drewnianą. Był to rok 1947. W roku 1950
Od 1947 roku zwiększono i rozszerzono produkcję o następujący asortyment: krzesła, stolarkę otworową oraz galanterię drewnianą. Od 1950 roku produkowano również krzesła twarde, półmiękkie, miękkie, dziecinne, składane oraz leżaki, a nawet klamerki do bielizny.
Od 1 stycznia 1959 roku firma zmieniła nazwę Barlineckie Zakłady Przemysłu Drzewnego w Barlinku, podległe ówczesnemu Zjednoczeniu Przemysłu Tartacznego i Wyrobów Drzewnych w Warszawie, a później Okręgowemu Przedsiębiorstwu Przemysłu Drzewnego w Szczecinie. W 1975 roku zakłady przekształciły się w Barlineckie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego.
Od dnia 1 czerwca 1999 roku zdecydowano się na prywatyzację państwowego Barlineckie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego poprzez wniesienie przedsiębiorstwa aportem na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki „Barlinek” S.A. Od 22 września 2005 roku na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych zadebiutowały akcje Barlinek SA. Akcje osiągnęły zadowalająco dobry wynik, który osiągnął wzrost o 13%